Wycieczki zimą

Strona główna Wycieczki latem Wycieczki zimą


Przygotowanie:
1. Sprawdź stopień zagrożenia lawinowego. Najlepiej na stronie TOPR-u
    komunikat lawinowy

2. Ekwipunek:
  • Buty zimowe — na zimowe wycieczki górskie przyda Ci się sztywniejsze obuwie z dobrą krawędzią, odpowiednie do kopania stopni. Nie potrzebujesz w pełni usztywnionych zimowych butów do alpinizmu ogólnego. Wodoodporna podszewka jest ważniejsza zimą niż latem.
  • Raki i czekan — jak wspomniano powyżej, do bezpiecznego wędrowania zimą niezbędne będą czekan i raki. Wybierz czekan o odpowiedniej długości (55-65 cm jest zwykle najlepszy do chodzenia) i raki, które pasują do twoich butów. Nie kupuj tego zestawu online; udaj się do renomowanego sklepu stacjonarnego i skorzystaj z ich wiedzy. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie przewodnika na pierwsze kilka wycieczek, pokaże on jak poruszać się zimą w górach.
  • Większy plecak — na wycieczce zimowej będziesz nosić więcej sprzętu, więc szukaj czegoś o pojemności około 40-45 litrów. Plecak powinien być wygodny i mieć możliwość spakowania wszytkich niezbędnych rzeczy.
  • Kurtka ocieplana — puch lub ocieplenie syntetyczne dobrze sprawdzają się w zimie, chociaż puch jest cieplejszy, a syntetyczny jest zwykle tańszy i lepiej sprawdza się przy dużej wilgoci. Ciepła kurtka jest niezbędna w trakcie postojów na odpoczynek.
  • Ubieraj się warstwami — w dzisiejszych czasach polar może nie być modny, ale nadal jest najbardziej praktyczną opcją warstwy pośredniej do chodzenia w zimnych warunkach. Ubieranie na tzw. cebulkę jest bardziej uniwersalne niż jedna gruba warstwa.
  • Odzież wodoodporna — równie ważne zimą, jak latem. W takiej odzieży przydatne będą zimą takie cechy, jak zamki błyskawiczne na całej długości (spodnie), grubszy materiał i kaptur z usztywnionym daszkiem (kurtki).
  • Dodatkowe rzeczy— co najmniej dwie pary rękawiczek, gogle narciarskie na wietrzne warunki śnieżne, kominiarka i wełniana czapka, zapasowa ciepła warstwa. Zabierz podręczną apteczkę z podstawowym wyposażeniem.
  • Zestaw lawinowy — wybierając się zimą w góry zaopatrz się w łopatkę, sondę oraz detektor lawinowy. Dotyczy to zwłaszcza terenów zagrożonych lawinami.